image آگوست, 2015 بدون نظر گچساران منطقه ویژه اقتصادی

گچساران به عنوان منطقه نیمه گرمسیری استان کهگیلویه و بویراحمد به فاصله دو ساعت از مرکز استان یاسوج قرارگرفته و به عنوان بزرگترین منطقه کشت و کشاورزی استان محسوب می شود.

یاسوج مرکز استان به عنوان منطقه کوهستانی در کنار رشته کوه زاگرس و قله دنا عمدتأ منطقه ای شامل باغات سیب، انگور، هلو و.. بوده و زمینهای کشاورزی کمی داشته در حالی که گچساران با اختلاف دمایی ۱۵ درجه گرمتر) به فاصله دو ساعت از یاسوج، منطقه ای وسیع و پست شامل هزاران هکتار زمین های کشاورزی بوده که انواع محصولات شامل صیفی جات و سبزیجات کشت می شود و هزاران هکتار باغ مرکبات و لیمو و زیتون وجود دارد که می توان یکی از قطب های بزرگ تولید لیمو در کشور نامید. اهمیت شهرستان گچساران از چند جهت قابل ذکر می باشد. اول موقعیت جغرافیایی از نظر نزدیکی به بندر بوشهر و گناوه و دیلم که حداکثر ۲ ساعت می باشد که می تواند از نظر صادرات محصولات مهم باشد. نزدیکی به دشت بهبهان به فاصله نیم ساعت و دشت وسیع کازرون و نور آباد ممسنی به فاصله یک ساعت به عنوان منطقه وسیع کشت محصولات کشاورزی، از نظر تأمین مواد اولیه و با کیفیت کشاورزی بسیار اهمیت دارد. همچنین جهت صادرات به عراق از مرز شلمچه فاصله ۴ ساعته تا گچساران قابل ذکر است.

دوم اینکه در سال جاری با مصوبه مجلس شورای اسلامی، گچساران به عنوان منطقه ویژه اقتصادی تصویب گردیدکه از نظر معافیت های گمرکی و مالیاتی و توسعه اقتصادی منطقه می تواند رونق بیشتری به منطقه دهد. احداث سدهای بزرگ و مهار آب در اطراف گچساران و همت وزارت جهاد و وزارت نیرو برای انتقال آب فراوان به دشت ها و باغات گچساران، آینده ای روشن برای تبدیل شدن این منطقه به بزرگترین منطقه کشت و صنعت در جنوب را رقم می زند.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *